N Kolay İstanbul Yarı Maratonu Tarihi Yarımada parkurunun ölçümlerini 16 Ocak tarihinde Dünya Atletizm Birliği (eski adıyla IAAF) tarafından belirlenen kriterlere göre tamamladık. Yani, parkur 2020 yılına göre küçük bir değişiklikle yarışa hazır!

Parkurda “küçük bir sürpriz” demek, yeniden ölçülmesi demek…
Dünya Atletizm Birliği (World Athletics) uluslararası atletizm yarışlarında, parkur üzerinde bir değişiklik olması durumunda yeniden ölçülmesini şart koşuyor. Bu değişiklik parkur üzerinde mesafeyi etkileyecek bir yol yapım çalışması olabilir. Tarihi Yarımada parkurunun yeniden ölçülmesini gerektiren sebep ise N Kolay İstanbul Yarı Maratonu 2021 parkurunda yarışmacıların hoşuna gidecek küçük bir değişikliğin yapılması… Resmi parkur açıklaması yapılana kadar şimdilik bunu söylemekle yetinelim.

Parkur Ölçüm Korteji
Parkur ölçümü, ulusal ve uluslararası ölçüm sertifikasına sahip ölçümcüler ve yarış direktörümüz Renay Onur’un da aralarında bulunduğu ölçüm ekibi tarafından gerçekleştirildi. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı 16 Ocak Cumartesi sabahı gerçekleşen ölçümde trafik ekipleri her ihtimale karşı bisikletli kortejin güvenliğini sağladı.

Peki, bir parkur uluslararası standartlarda nasıl ölçülür?
Parkur ölçümü son derece sistematik bir şekilde kalibrasyon, sağlama, kıyaslama ve tekrar aşamalarıyla gerçekleşiyor.

İlk adım “kalibrasyon”
Ölçümün başlayabilmesi için ölçüm metodu kalibre edilmeli. Bunun için de kontür sayar mantığıyla çalışan ölçüm cihazının daha önceden çelik metre ile ölçülmüş bir kalibrasyon parkurunda kalibre edilmesi gerekiyor.

Bu iş için GPS gibi sapma payı olan teknolojiler yerine, bisiklet tekerinin her bir turuyla belli sayıda tur atan dişliler ve bu dişlilerin bağlı olduğu basit kontür sayaçları kullanılıyor. Bisiklet tekeri 500 metre uzunluğundaki kalibrasyon pisti boyunca belli bir sayıda tur atıyor ve bu kontür sayacında belli sayıda kontüre karşılık geliyor. Gidiş geliş ve tekrarlar yapılarak bisikletteki sayacın 500 metrede kaç devir yaptığı not ediliyor ve bu işlem her bir bisiklet için 4 kez tekrarlanıyor.

Kalibrasyon yapıldı ama aslında bitmedi, çünkü yapılan hesaplama o anki hava sıcaklığında geçerli. Ölçüm sonunda bisiklet tekerleklerinin genleştikten sonra yeniden kalibrasyonu yapılarak ortalama değeri alınacak…

Parkurun değişmezi: 5K kilometretaşı!
Parkurun Start ve 5K noktaları arasındaki bölümü yıllardan beri değişmedi. Dolayısıyla ölçüme 2018 İstanbul Yarı Maratonu için yapılan ölçüm sonrasında asfalta çakılan 5K noktasından başlıyoruz. Eminönü feribot iskelesi yakınlarında bulunan 5K çivisi bilen gözler için bulması zor değil, yine de üzerinde ne yazdığını okumak için biraz silmenizde fayda var.

Hazır mıyız?
Bisikletler 5K noktasına hizalanıyor, üzerlerindeki sayaç değeri not alınıyor ve sonunda pedala basılıyor!

Parkuru tamamlanın en kısa yolu…
Koşucular parkuru en kısa hat üzerinde tamamlamaya gayret gösterir. Çünkü her bir saniye rekabette önem taşır. Parkur hattı üzerindeki en kısa rota ise “gerilmiş ip metodu” ile bulunuyor. Yani, mümkün olduğunca düz ve dönüşlerde olabildiğince içten bir hat izleniyor. Ölçüm yaparken 4 farklı bisikletle kaldırıma yaklaşık 30 cm mesafeden yapılan sürüşle bu güzel parkuru gerilmiş ip metoduyla pedalladık.

Keyifli bir sürüşün ardından yine 2018 yılında çakılan ve aynı zamanda Start noktası olarak da görev yapan “21K Half Marathon” çivimize vardık. Sayaçlarımızdaki değeri son kez not aldık.

Peki görevimiz bitti mi? Bitmedi! Parkur ölçümüne başladığımız saat ile tamamladığımız saat arasındaki hava sıcaklık farkı ve sürüş boyunca maruz kaldığı basınçla ısınması sonucunda tekerleklerde küçük de olsa bir genleşme gerçekleşti. Bu genleşmenin ölçüme yaptığı etkiyi değerlendirmek için yeniden kalibrasyon pistimize giderek kalibrasyon değerlerimizi son kez not almamız ve aradaki farkı belirlememiz gerek.

Uluslararası bir yarışma için ölçmeniz gereken parkur Tarihi Yarımada gibi dünyanın en güzel yarı maraton parkuru bile olsa yine bu yöntemle ölçülmek zorunda. Aradaki tek fark ölçüm boyunca aldığınız keyif farkı olabilir…

Yarış günü 21 kilometre 97,5 metre uzunluğundaki bu keyfi bire bir deneyimleyebilmeniz dileğiyle…