PANDEMİ ÖNLEMLERİ ve YARIŞMA STATÜSÜ

4 Nisan 2021

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Parkur

PARKUR

Yenikapı – Ayvansaray – Yenikapı sahil güzergahında koşulacak olan yarı maratonda bu sene 21K ve 10 sporcuları ter dökecektir. Pandemi önlemleri gereğince sporcular bu sene yaşayacağı deneyimin en başında;

Yarış esnasında parkurda belirli aralıklarla koşarken birbirlerini geçecek sporcular tempolu ve yavaş koşan yolun her zaman sağından koşarken, diğeri sporcu ise yolun en solundan koşarak geçeceği sporcu ile arasına yol genişliği kadar mesafe koyacaktır.

Parkurda su ve dinlenme istasyonları belli aralıklarla konuşlandırılacak. Daha önce yanyana duran masalar birbirinden 1’er metre arayla dizilecektir.

Su istasyonları uzunluğu iki katına çıkartılacak

Su şişeleri ise masalarda bir sporcunun su alırken diğerine temas etmeyeceği şekilde belirli aralıklarla konulacaktır.

Katılımcılara verilen su şişesi temiz ve ele değmeden servis edilecektir.

Su şişelerinin paylaşılmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Bardak kullanılmayacak

Hakem sayısı ve görevli sayısı minimum düzeyde tutulacak

Parkur görevlilerine sosyal mesafe uyarısı ile ilgili bilgilendirme yapılacak/eğitim verilecek

Parkurda pandemi sebebiyle 4 otobüs yarışı terk eden sporcular için yerini alırken bir otobüs de son sporcunun ardından toplama işlemi gerçekleştirecektir.

Sporcu toplama otobüs sayısı her 500 kişi için 1 adet olacak

Parkurda son sporcunun startı verildikten sonra parkurun açık olma süresi +3 saat olarak belirlenmiştir.

Parkurda sporcular start alana kadar maskelerini takmak zorundadırlar. Start verildikten sonra birinci maske çıkartma alanı 50M metre sonra yolun sağında ve solunda 5 er adet 5 er metre arayla konuşlanacak, ikinci maske çıkartma alanı ise starttan 200M sonra yolun sağında ve solunda 5 er adet 5 er metre arayla konuşlanacaktır.

 

Start alanı;

Yenikapı Miting Alanında bulunan Yenikapı otobüs durağı önünden başlayacaktır.
41.001534, 28.949127, Kenndy Caddesi Yenikapı.

Start;

Pandemi kuralları gereği 4000(21K) + 3000 (10K) sporcunun koşulmasına izin verilen yarışta, start alanına her 10 dakikada bir sadece 500 kişi alınacaktır. Bu 500 kişiden her 5 saniyede bir sadece 4 veya 6 kişi start alacaktır. Yarışın bu seneki planlamasında zaman kısıtlaması yarı maraton için 3 saatten 3,5 saate, 10K için ise 1,5 saate çıkarılmıştır. 

Parkur;

Yenikapı – Ayvansaray – Yenikapı

İstanbul Yarı Maraton Parkuru başlama noktası Fatih İlçesi Yenikapı miting alanı önünde bulunan LANGA otobüs durağıdır. Buradan start alan yarış, sahil yolu Kennedy Caddesi boyunca  Kumkapı , Cankurtaran, Çatladıkapı, Sarayburnu, Sirkeci ışıklar, Eminönü’nden Karaköy istikametine saparak Galata Köprüsünü geçecektir. Köprü bitimindeki ışıklardan “U” dönüşü yapan yarış, Eminönü, Unkapanı, Cibali, Abdülezelpaşa Caddesi,  Ayvansaray, Haliç köprüsün varmadan Fatih İlçe sınırından “U” dönüşü yaparak ters istikamette aynı sahil yolunu kullanarak Yenikapı’ya kadar koşulacak ve başladığı noktada son bulacaktır.

 

10K parkuru ise YM ile aynı noktadan start alacak Sirkeci’ye kadar sahil yolunu takip eden yarış Sepetçiler kasrı geçecek ve İDO arabalı vapur girişi önünden U dönüşü yapacaktır. Tekrar sahil yolu nu takip eden yarış YM gibi başladığı yerde değil yolun karşısında Bakırköy istikametine doğru bulunan otobüs durağı önünde son bulacaktır.

SPONSORLARIMIZ

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nun gerçekleşmesi ve geliştirilmesi için
bizimle birlikte koşan sponsorlarımız

©2023 – İBB GENÇLİK VE SPOR MÜDÜRLÜĞÜ – HER HAKKI SAKLIDIR