Isınmanın amacı vücut ısısını, solunum hızını ve kalp atım hızını kademeli olarak artırarak vücudu koşuya hazırlamaktır. Koşudan önce yeterli ısınma yapılması erken yorulmaya neden olabilecek nedenleri ortadan kaldırarak performansın artmasını sağlar. Ayrıca vücut ısısı arttıkça kasların esnekliği artarak daha verimli bir koşu tekniği ortaya çıkar.

Yeterli ısınma, koşucular arasında yaygın olarak karşılaşılan alt ekstremite ağrılarının ve sakatlıklarının önlenmesini sağlar.

Koşudan veya antrenmanlardan sonra hafif tempolu yürüyüş gibi soğuma egzersizleri yapmak toparlanma ve performansın artması için önemlidir.

Basit bir ısınma yöntemi

Parmak ucunda yürüyüş

15-30 METRE

Topuk yürüyüşü

15-30 METRE

EL ÜZERİNDE YÜRÜYÜŞ

10-15 TEKRAR

DİZ ÇEKME YÜRÜYÜŞÜ

15-20 METRE

DÜZ BACAK KALDIRMA

10-20 METRE

 

 

    İstanbul Yarı Maratonu, Avrupa’nın en iyi 3 parkurundan biri!
    Dünya Atletizm Birliği’nin belirlemiş olduğu kriterlere göre, 2023 yılında, Dünya’da sadece 9, Avrupa’da ise sadece ve sadece 3 yarı maraton Gold Label kategorisinde koşulacak. Bu önemli kategoride olmaya hak kazanan İstanbul Yarı Maratonu ise eşsiz Tarihi Yarımada parkuruyla Avrupa’nın en iyi 3 parkuru arasında gösteriliyor!
    Uluslararası kuruluş olan Dünya Atletizm Birliği’nin yol koşuları için belirlediği kriterlere uyarak Gold Label kategorisine dahil olduğumuz için gururluyuz!