Özellikle sıcak havalarda koşarken terle birlikte vücuttaki sıvı oranı azalır. Önemli olan koşu öncesi esnası ve sonrasında yeterli miktarda sıvı almaktır. Genel bir öneri olarak koşuya başlamadan önce 250 ml sıvı alınmalı veya vücut ağırğılınızı baz alarak kilo başına 5-8 ml litre sıvı alınmalıdır. Koşu esnasında her 15-20 dk’da bir 100 – 200 ml sıvı alınmalıdır. Koşu sonrasında kaybettiğiniz sıvıyı yeniden almak için koşu öncesinde minimum kıyafetle tartılın ve aynı şekilde koşu sonrasında da tartılın aradaki fark kaybettiğiniz sıvıdır. Böylece koşu sonrasında kaybettiğiniz sıvının %30-50 fazlasını tekrar aldığınızda vücudunuzun sıvı dengesini yeniden sağlamış olursunuz.

    İstanbul Yarı Maratonu, Avrupa’nın en iyi 3 parkurundan biri!
    Dünya Atletizm Birliği’nin belirlemiş olduğu kriterlere göre, 2023 yılında, Dünya’da sadece 9, Avrupa’da ise sadece ve sadece 3 yarı maraton Gold Label kategorisinde koşulacak. Bu önemli kategoride olmaya hak kazanan İstanbul Yarı Maratonu ise eşsiz Tarihi Yarımada parkuruyla Avrupa’nın en iyi 3 parkuru arasında gösteriliyor!
    Uluslararası kuruluş olan Dünya Atletizm Birliği’nin yol koşuları için belirlediği kriterlere uyarak Gold Label kategorisine dahil olduğumuz için gururluyuz!