N Kolay İstanbul Sanal Yarı Maratonu

27 Mart 2022

SIKÇA SORULAR SORULAR

Türkiye’nin İlk Sanal Yarı Maratonu’nu 19-20 Eylül 2020’de düzenlendi. Pandemi ile hayatımıza giren sanal koşulara katılım o günden bugüne büyük oranda arttı. N Kolay İstanbul Maratonu Sanal Koşuları’na 65 ülkeden ve Türkiye’de 78 şehirden sporcu katıldı. Koşu dünyası artık dünyanın her yerinde birlikte koşmayı tercih ediyor ve koşu tutkusu sınır tanımıyor.

Sanal koşular ile ilgili merak ettiğin soruların yanıtları burada!

Pandemi döneminde, koşu esnasında dikkat etmem gereken kurallar nelerdir?

Koşu alanına maskeniz ile gitmenizi, birlikte vakit geçirmediğiniz kişilerle temas etmemeye özen göstermenizi, el hijyeninize dikkat etmenizi özellikle istiyoruz. Yarışa katılım öncesinde kendinizi dinlemeli, herhangi, bir hastalık belirtisi bulunması halinde parkura çıkmamalısınız. Kişisel eşyalarınızı kimseyle paylaşmamalı ve tıbbi atıklarınızı koşu parkurunuzda bırakmamalısınız.

Maske ile mi koşmalıyım?
Hedefinizi yürüyerek tamamlamak istemeniz halinde maske takma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Koşarken ağız ve burunla etkili nefes alıp verebiliyor olmanız çok önemlidir. Koşu alanına mutlaka maskeniz ile gidiyor olmakla birlikte Sağlık Bakanlığınca yayımlanan Bilimsel Danışma Kurulu Çalışması’nda koşanlar için maske takma zorunluluğu olmadığı açıkça belirtilmiştir.
Koşuyu tek seferde mi bitirmeliyim?

Parkurda yerinizi aldığınız anda kişisel kodunuzla SWEATers uygulaması üzerinden giriş sağladığınızda koşunuz aktif olarak start alacaktır. Koşu esnasında ufak ihtiyaç molaları verebilirsiniz fakat koşunuza başladığınız an itibariyle belirlediğiniz parkuru tamamlamanız gerekmektedir.

Sanal Koşu dereceleri nasıl belirlenecek? Bu bir yarış mı?

Bu bir yarış değil. Fiziksel koşu parkurunda yer almak istemeyen sporcularımız için sunduğumuz B planı 🙂 Sanal Koşu parkurunuzda start verdiğiniz an itibariyle uygulama üzerinden ölçümünüz başlayacak ve parkuru tamamladığınız an “Spor İstanbul’la Paylaş” butonu ile dereceniz otomatik olarak bizlere iletilecek.

Sanal Koşuya nasıl kayıt olabilirim?

N Kolay 17. İstanbul Maratonu sanal koşu kayıtları henüz başlamamıştır. 

İstanbul Yarı Maratonu için kayıtlı değilim. Sanal Koşu için kayıt olabilir miyim?

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nda koşulacak olan sanal yarı maraton kapsamında ister 5K ve 10K ister 21K kategorisinde koşabilir, bu heyecana dilediğiniz yerden ortak olabilirsiniz.

Koşumu ne kadar sürede tamamlayabilirim?

Bu bir yarış değil. N Kolay İstanbul Yarı Maratonu kapsamında koşulacak olan sanal yarı maratonda kendi parkurunuzu belirleyerek ister 5K ister 10K ister 21K kategorisinde süre sınırlaması olmadan koşunuzu tamamlayabilirsiniz.

Koşu esnasında GPS sinyalimin kesilmesi durumunda ne yapmalıyım?

Telefonunuzun çektiği bir yere geçerek, app’i kapatıp yeniden açmalısınız. Ancak baştan koşmaya başlamanız gerekecek.

Koşu esnasında şarjımın bitmesi durumunda kayıt hakkım iptal mi olacak?

Kayıt hakkınız iptal olmayacak. Ancak telefonunuzu şarj ettikten sonra, app’i tekrar açtığınızda koşunuz baştan başlayacaktır. Lütfen bu sorunu yaşamamak için telefonunuzun şarjını tamamen dolu hale getirdikten sonra koşuya başlayın.

Koşu esnasında mesafem/sürem ilerlemiyor ya da doğru ölçüm yapmıyor. Ne yapmalıyım?

Telefonunuzun çektiği bir yere geçerek, app’i kapatıp yeniden açmalısınız. Ancak baştan koşmaya başlamanız gerekecek.

Koşu sonrası ödülleriniz/hediyeleriniz olacak mı?

Etkinlik tarihine yakın bir tarihte buradan ve sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır.

Sanal Koşu için 21K’ya kayıt oldum, kategori değişikliği yapabilir miyim?

Kategori değişikliği yapılamamaktadır. 

Sanal Koşu için önereceğiniz parkurlar var mı?

Rakım açısından en iyi performansınızı sergileyebileceğiniz Türkiye genelinde ideal parkur önerilerini sizin için çalıştık. Ancak bu alanlarda çok sayıda koşucuyu bir araya getirip kalabalık yaratmamak için parkur önerilerimizi sizinle paylaşmama kararı aldık.

Sanal Koşumu evde tamamlayabilir miyim?

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nda koşulacak olan sanal yarı maratonu, kendi parkurunuzu belirleyerek katılabileceğiniz açık alan aktivitesidir. Uygulama üzerinden konum ölçümlerinin yapılamamasından dolayı koşu bandı ve ev ortamı kabul edilmemektedir.

Göğüs numaram olacak mı?

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nda koşulacak olan sanal yarı maratonda işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için kayıt sistemi üzerinden size iletilecek olan kişisel ID’niz olacaktır.

10K koşusuna başladım ve devam edebileceğimi düşündüm. Koşu esnasında uygulama üzerinden hedefimi yükseltebilir miyim?

Koşu startınızı vermeniz halinde değişiklik yapılamamaktadır.

Sanal Koşu hedefimi tamamladığımda madalya alacak mıyım?

Türkiye’nin her yerinden katılan koşucularımıza, içinde madalya ve tshirt’lerinin olduğu kitleri teslim edilmektedir. 

Parkur koştuğumda mı oluşacak? Uygulama üzerinden parkur oluşturarak alan belirleyebilir miyim?

Koşmaktan en çok keyif aldığınız ve içten içe sahiplendiğiniz koşu güzergahında yarı maratonu sanal olarak koşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sanal koşu uygulamasını açarak belirlenen tarihler arasında dilediğiniz zaman aralığında, dilediğiniz yerde koşunuzu tamamlamak. Kısacası, koştuğunuz güzergahın tamamı sizin parkurunuzu oluşturuyor.

Sanal Koşuda Yardımseverlik koşusu yapabiliyor muyum?

Adım Adım işbirliği ile yardımseverlik koşusu olarak hayata geçirdiğimiz sanal yarı maraton ile siz de dilediğiniz STK için bağış toplayabilir, kalbinizi ısıtan veya çözülmesini arzu ettiğiniz sosyal bir konuya dikkat çekerek farkındalık yaratabilirsiniz. ipk.adimadim.org web sitesini ziyaret ederek profilinizi oluşturabilir ve bir STK seçerek kampanyanızı oluşturabilirsiniz.

Fiziksel Koşu için 21K kategorisine kayıtlıyım. Sanal Koşu için de kayıt olabilir miyim?

İstanbul Yarı Maratonu’nda koşulacak olan sanal yarı maraton heyecanına, N Kolay İstanbul Yarı Maratonu parkurundan eş zamanlı olarak katılım sağlayabilirsiniz.

Madalyamı, tişörtümü ne zaman ve nereden teslim alacağım?

Koşucularımızın kitleri, kayıt olduklarında belirttikleri adreslerine teslim edilmektedir.

Sanal koşu tişörtümün arkasında yer alan, parkurumun yazılı olacağı alanı nasıl dolduracağım?

Sanal koşu tişörtlerinin arkasında her koşucunun kendi koşacağı parkurun ismini kendi el yazısıyla, istediği kalemle, istediği şekilde yazabileceği bir alan mevcuttur. Bu konuda herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Sanal koşumu yürüyerek tamamlayabilir miyim?

Sanal Koşu için belirlediğiniz parkurunuzu koşarak ya da yürüyerek tamamlayabilirsiniz. Uygulama üzerinden yürüyüş esnasında da ölçümünüz yapılmaya devam edecektir.

Engelliyim, koşuya katılabilir miyim?

N Kolay İstanbul Sanal Yarı Maratonu’nda belirlediğiniz parkurda koşu heyecanına ortak olabilirsiniz.

Koşu bandında koşabilir miyim?

Uygulamanın mesafenizi GPS ile takip edebilmesi için akıllı telefonunuzla açık alanda koşmanız gerekmektedir.

Grup halinde koşabilir miyiz?

Sanal Koşu’nun düzenlenmesinin birincil sebebi tüm koşucularımızın sosyal mesafe kurallarına uyabilmesine olanak sağlamaktır. Bununla birlikte, birçok kişinin birlikte hareket etmeyi sevdiğini biliyoruz. COVID-19 sosyal mesafe gereksinimlerine uyulmasına ve daha öncesinde temas halinde bulunduğunuz kişiler ile birlikte hareket etmeye dikkat ediniz.

Yardımseverlik Koşusu için nasıl bağış toplayabilirim?

Adım Adım işbirliği ile yardımseverlik koşusu olarak hayata geçirdiğimiz sanal yarı maraton ile siz de dilediğiniz STK için bağış toplayabilir, kalbinizi ısıtan veya çözülmesini arzu ettiğiniz sosyal bir konuya dikkat çekerek farkındalık yaratabilirsiniz. Detaylı bilgi için İyilik Peşinde Koş sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kayıt ücreti olacak mı?

Sanal Koşu ücretli bir koşudur. Ücretlendirmesi ile ilgili tüm detaylar web sitemizde paylaşılacaktır.

Sanal Koşunun resmi dereceleri açıklanacak mı?

Sanal Koşu bir yarış değil yine de kişisel parkurları ve derecelerini bizler de merak etmekteyiz. Koşu tamamlandıktan kısa bir süre sonra derecelere web sitemiz aracılığıyla ulaşabileceğiz.

Türkiye’de yaşamıyorum, yine de yarışa katılabilir miyim?

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nda koşulacak olan sanal yarı maratonu heyecanına ortak olmak isteyen tüm yurtdışı katılımcılarımıza dijital sertifikalar, koşuyu tamamladıktan sonra e-posta adreslerine gönderilecektir.

Kayıt olduğum etkinliğe katılamadım. Yine de madalya/tişört alabilir miyim?

Tişört ve madalyaların teslimi, kayıt ekranınızda belirlediniz adrese gönderilmektedir. Etkinliğe katılamamış olsanız da, kayıt olduğunuz için kitiniz adresinize teslim edilecektir.

Kendi rotamızı seçebiliyorsanız, düz bir rotada koşmak tepelik alanlardaki insanlara haksızlık olmaz mı?

Sanal etkinliğin doğası gereği, koşucular farklı mevsimlerde, zaman dilimlerinde, hava koşullarında, yüksekliklerde ve eğimlerde mesafelerini kat edeceklerdir. Hiçbir rota aynı olmamakla birlikte, katılımcılar standart koşu mesafelerinde koşacaklardır. Sanal koşunun sonucunda herhangi bir resmi sıralama listesi yayınlanmayacaktır.

Sanal Koşuyu Nasıl Kazanırım?

Bu bir yarış değil, kaybedeni ve kazananı olmayacaktır. Koşunun birincil amacı “bitirmek”! Özellikle ortak hedef için farklı noktalardan da olsa özlediğimiz birliktelik duygusuyla hareket etmek çok önemli… İster 5K ister 10K ister 21K koşabilir, bu heyecana dilediğiniz yerden ortak olabilirsin.

Yurt dışına ve İstanbul dışına tişört madalya gönderimi olacak mı?

Yurt dışına tişört ve madalya gönderimi yapılmayacaktır. Sanal koşu sonrasında, kayıt sırasında verdiğiniz e-posta adresine dijital sertifika gönderimi yapılacaktır. 

 

SPONSORLARIMIZ

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nun gerçekleşmesi ve geliştirilmesi için
bizimle birlikte koşan sponsorlarımız