N Kolay İstanbul Yarı Maratonu

Paten Yarışları

Tarihi Yarımada parkurunun büyüleyici manzarasında koşulan N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nda paten tutkunları da parkurda yerini alıyor! Paten kategorisi koşuya ilk başlayıp ve bitiş çizgisine ilk vararak yarı maratonu tamamlayan ilk grup olacak!

YARIŞ KİTİ

Yarış Kiti Dağıtımı

İlerleyen günlerde burada paylaşılacaktır.

Yarış Tişörtü

Yarış tişörtünüz, yarış kitiniz ile birlikte teslim edilecektir. Kayıt esnasında seçtiğiniz tişört bedeni haricinde bir talepte bulunulmamalıdır. 

Elektronik Zamanlama Çipi

Yarış Kiti Dağıtım alanından yarışa kayıt olan tüm katılımcılara, yarış esnasında derecelerini ölçecek, geri dönüşüm özelliğine sahip  bir elektronik zamanlama çipi verilecektir.

Yarış günü yarış kitleri içinde dağıtılan çipinizi ayakkabınıza bağlamayı unutmayın ve yarış esnasında ayakkabınızdan çıkarmayın. Çipsiz koşan yarışçıların dereceleri ölçülememektedir.

Çipiniz sizin kimlik bilgilerinizle eşleştirilmekte olduğu için diğer koşucularla çipinizi değiştirmemenizi önemle belirtiriz.

Start noktasındaki, parkur içerisindeki veya bitiş çizgisinde bulunan çip halılarından iki kez geçmeyiniz. Bu hareketiniz koşu zamanınızın yanlış ölçülmesine sebep olacaktır.

Koşu bitiminde bitiş çizgisini geçtikten sonra herhangi bir sebeple parkura geri dönmeyiniz. Bu durumda sistem çipinizi tekrar ölçeceği için koşu zamanlamanız halıdan son geçtiğiniz saate göre tekrar revize edilecektir.

Çip Kullanım Videosu

Çipinizi nasıl kullanmanız gerektiğine dair videomuzu izlemek için lütfen linke tıklayınız;   

 

 

Göğüs Numarası

Göğüs numaralarının dağıtımı ile ilgili bilgilendirme ilerleyen dönemlerde açıklanacaktır.

Aldığınız göğüs numarası sadece size ve N Kolay İstanbul Yarı Maratonu organizasyonuna özeldir. Bu numarayı kopyalamayın ya da başka katılımcılarla değiştirmeyin.

Göğüs numaranızı bir başkasına vermeniz ya da değiştirmeniz halinde yarış kurallarını ihlal etmiş olacağınızdan dereceniz geçersiz sayılacaktır.

DİKKAT: Göğüs numarasının bir başka koşucuya verilmesi/değiştirilmesi her iki sporcunun da diskalifiye olmasına sebep olacaktır. 

Eşya çadırına çantanızı bırakabilmek için; yarış kiti içerisinde size teslim edilen göğüs numarası ile aynı numarayı taşıyan “çanta etiketinizi” çantanızın önünde bulunan cebe koymayı unutmayınız. 

Yarış süresince göğüs numaranız göğsünüzde takılı kalmalıdır.

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nun resmî fotoğrafçılarının fotoğrafınızı çekebilmesi ve fotoğraflarınıza ulaşabilmeniz için göğüs numaranızı kıyafetinize görünür bir şekilde takmalısınız. 

Göğüs numaranızla birlikte teslim edilen ve koşu sürenizi ölçmeye yarayan zamanlama çipini yarışa başlamadan takmayı unutmayınız.

Herhangi bir sağlık sorununda size daha hızlı müdahale edilebilmesi için lütfen göğüs numaranızın arkasında sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz.

KAYIT

Kayıt Tarihleri ve Ücretleri
  1. kayıt dönemi: 17 Mayıs – 3 Ekim, 145TL
  2. kayıt dönemi: 4 Ekim – 2 Ocak, 195TL
  3. kayıt dönemi: 3 Ocak – 3 Nisan, 245TL
Kayıt İptali

Kayıt olduğunuz andan itibaren hizmet süreçlerimiz başladığı için kayıt iptali, ertelemesi ya da para iadesi gerçekleştirilmeyecek olup, katılmasanız bile hakkınız olan yarış paketinizi dağıtım noktasından teslim alabilirsiniz.

Yaş Sınırı

30 Nisan 2023 tarihi itibarıyla 16 yaşını dolduran sporcular yarışa katılabilir.

YARIŞ GÜNÜ

Yarış Günü Programı

İlerleyen günlerde burada paylaşılacaktır.

Yarış Zaman Sınırı

Paten sporcuları için zaman sınırı 1:30 saattir.

 

N Kolay İstanbul 17 Yarı Maratonu’nu cut off süresi olan 1 saat 30 dakika altında tamamlamayan paten sporcuları, 6 Kasım 2022 Pazar günü gerçekleştirilecek olan N Kolay 44. İstanbul Maratonu’na katılım sağlayamayacak. Bu durumda, N Kolay İstanbul Maratonu’nun kayıtları kapanana kadar yurt içinde ya da yurt dışında herhangi bir yarı maratonda bu derecenin altında bir derece elde ederseniz ya da son 3 yılda 3 saatin altında bir maraton dereceniz varsa tarafımıza bildirerek N Kolay İstanbul Maratonu’na katılabilirsiniz.

Zamanlama

Başlangıç çizgisinin ne kadar gerisinde olduğunuz ölçümünüzü etkilememektedir. Yarış zamanınız, çip halısından geçtiğiniz andan itibaren ölçülmeye başlanmaktadır.

Yön Çizgisi

Parkurdaki renkli yol çizgisini izleyeceksiniz.

Ara Zamanlama ve Km İşaretleri

Dijital saatler, parkur boyunca; 5., 10., 15. 20. ve 21.1 kilometrelerde konumlanarak yarışın kaçıncı dakikasında olunduğunu gösterecektir. Buna ek olarak, her bir kilometrede rahat görünür şekilde kilometre taşları hazır bulunacaktır.

Su ve Sünger İstasyonları
Parkur üzerinde 5, 10, 15 ve 20. km.’lerde su istasyonları bulunacaktır.

Parkur üzerinde çeşitli noktalarda kamusal ve portatif tuvaletler hazır bulunacaktır. Tuvalet noktaları, koşucuların kolay ulaşabilmesi için  parkur boyunca konumlandırılacak yönlendirmeler ile belirtilecektir.

Eşya Çadırı

 Çanta etiketinizin arkasında istenen bilgileri doldurun ve çantanıza takın. Göğüs numaranız ile aynı olan çanta etiketinizi yarıştan önce çantanıza takmış olmanız gerekmektedir. Çanta teslimi yapmayacaksanız lütfen bu etiketi kullanmayınız.

Emanet Eşya Çadırlarına sadece organizasyon komitesi tarafından sporculara verilen çantalar kabul edilir, haricindeki çanta, poşet ve eşyalar güvenlik tedbirleri gerekçesi ile kabul edilmez.

Emanet Eşya otobüslerine çantalarının verecek sporcuların çantalarının ön gözüne, organizasyon tarafından verilmiş olan çanta numarasını koyması gerekmektedir.

Çantaların, Eşya Çadırına/Otobüsüne son teslim saati zamanından önce teslim edilmesi gerekmektedir. Bu saate kadar teslim edilmeyen çantalar kabul edilmeyecektir.

Katılımcıların emanet eşya otobüslerine verecekleri çantalarında değerli eşya, para, telefon, cüzdan vb. bulundurmaması gerekmektedir. Çantanın kaybolması durumunda organizasyonu düzenleyen kurum ve yetkilileri ile çalışanları sorumlu değildir.

Emanet Eşya Çadırları/Otobüsleri haricinde bir yere ya da vasıtaya çantanın bırakılması durumunda çantaya ulaşılamayabilir. Böyle bir durumda organizasyonu düzenleyen kurum ve yetkilileri hiçbir suretle sorumlu tutulamayacaktır.

Yarış Çantaları Güvenlik Kontrolü

Güvenlik tedbirleri kapsamında, güvenlik görevlileri tarafından tüm çantalar metal detektörlerle kontrol edilecektir. Lütfen görevlilerin uyarılarına uyunuz.

ÖDÜLLER

Madalya

1:30 saatlik zaman sınırı içerisinde yarışı tamamlayan tüm koşuculara bitiş noktasında madalya takdim edilir.

Kupa ve Ödüller

İlerleyen günlerde burada paylaşılacaktır.

ÖNEMLİ BİLGİLER

Tüm Patencilerin Bilgisine

Parkur üzerindeki noktalar kademeli olarak trafiğe açılacaktır. 1.30 saatlik  zaman sınırını aştıktan sonra yarışı tamamlayan koşucular tasnife giremez, sertifika ve madalya için herhangi bir hak iddia edemez.

Kontrol Listesi

Yarış Haftası
– Uçuş bilgilerinizi kontrol edin.
– Vize / pasaport /nüfus kağıdı kontrolünüzü sağlayın. 
– Konaklama bilgilerinizi kontrol edin.
– Acil durumda aranacak kişilerinizi belirleyin.
– Hayat Eve Sığar uygulamasından HES kodunuzu alın.

Yarış Günü

-Start noktasına ulaşabilmek için otobüs yerlerini ve saatlerini kontrol edin.  
– Göğüs numaranızı çengelli iğnelerle tişörtünüze tutturun ve arka yüzde yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurun.
– Yarış zamanınızın ölçülebilmesi için yarış çipinizi bağlayın.
– Nabız ölçer saat
– Şort (daha önce giyilmiş)
– Tişört (daha önce giyilmiş)
– Eldiven (soğuk havalar için)
– Kafa bandı
– Güneş gözlüğü
– Start alanında ısınmak için yanınızda eski şort, tişört bulundurun.
– Yanınızda yeterli miktarda içecek bulundurun.
– Yarış çantanızı eşya otobüslerine teslim edin.  

Yarıştan Sonra
– Yiyecek ve içecek
– Yedek tişört
– Eşya çadırlarından çanta teslim alımı

-Çantanızı finiş noktasında eşya otobüsünden teslim almayı unutmayın.  

 

Sağlıkla İlgili Öneriler

Covid-19 tedbirleri kapsamında Paten yarışına katılacak koşucularımızın alması gereken önlemleri en kısa zamanda internet sitemizde paylaşıyor olacağız.

Organizasyona İlişkin Sınırlamalar

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nun herhangi bir kategorisine kayıt yaptırmış koşucuların, sponsor firmaların dağıttığı tişört, balon, bayrak vs… gibi görseller dışında herhangi bir markayı, derneği, örgütü, oluşumu temsil edecek materyalleri, koşu alanına sokması ve teşhir etmesi kesinlikle yasaktır. Bu tür davranışları tespit edilen şahıslar ve kurumlar hakkında yasal işlem başlatılır

BLOG

Tarihi Yarımada Parkuru Nasıl Ölçüldü?

Tarihi Yarımada Parkuru Nasıl Ölçüldü?

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu Tarihi Yarımada parkurunun ölçümlerini 16 Ocak tarihinde Dünya Atletizm Birliği (eski adıyla IAAF) tarafından belirlenen kriterlere göre tamamladık. Yani, parkur 2020 yılına göre küçük bir değişiklikle yarışa hazır! Parkurda “küçük bir...

Koşu İçin Isınma ve Soğuma Nasıl Olmalı?

Koşu İçin Isınma ve Soğuma Nasıl Olmalı?

 Isınmanın amacı vücut ısısını, solunum hızını ve kalp atım hızını kademeli olarak artırarak vücudu koşuya hazırlamaktır. Koşudan önce yeterli ısınma yapılması erken yorulmaya neden olabilecek nedenleri ortadan kaldırarak performansın artmasını sağlar. Ayrıca vücut...

Koşu Esnasında Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Koşu Esnasında Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Özellikle sıcak havalarda koşarken terle birlikte vücuttaki sıvı oranı azalır. Önemli olan koşu öncesi esnası ve sonrasında yeterli miktarda sıvı almaktır. Genel bir öneri olarak koşuya başlamadan önce 250 ml sıvı alınmalı veya vücut ağırğılınızı baz alarak kilo...

Yarı Maraton İçin Nasıl Giyinmeliyim?

Yarı Maraton İçin Nasıl Giyinmeliyim?

Koşmak, hiçbir ekipman gerektirmeyen ve en ulaşılabilir sporlardan biridir. Ancak tercih ettiğiniz kıyafetler ve özellikle aykkabılarınızı koşu performansınızı direkt etkileyebilceği için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Tişört seçimi yaparken teri emmeyen...

Tarihi Yarımada’da Koşmak

Tarihi Yarımada’da Koşmak

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu parkurunu biraz daha yakından incelersek neredeyse her kilometre içinde eşsiz bir tarihin yer aldığını görürüz.
Koşucular 3 büyük imparatorluğa başkent olmuş bu şehri en iyi hissedebilecekleri güzergâhta yaklaşık 3 saat içinde binlerce yıllık tarihin içinde koşma ayrıcalığını yaşıyor.

Yardımseverlik Koşusu ile Toplanan Bağışlar

Yardımseverlik Koşusu ile Toplanan Bağışlar

Yardımseverlik koşusu, tüm dünyada sivil toplum kuruluşlarını (STK) desteklemek için başarı ile kullanılan bir kaynak geliştirme yöntemidir. Spor İstanbul'un Sosyal Sorumluluk Partneri Adım Adım'ın çatısı altındaki STK'ların projeleri için 2008 yılından beri İstanbul...

©2020 – İBB GENÇLİK VE SPOR MÜDÜRLÜĞÜ – HER HAKKI SAKLIDIR